Yüksek Tansiyona Himalaya Tuzu

Yüksek Tansiyona Himalaya Tuzu

Diğer adıyla hipertansiyon olarak bilinen yüksek tansiyon hastalığı kan basıncının yükselmesine bağlı olarak oluşmaktadır. Cinsiyet, yaş, ırk ve fiziksel faktörlere bağlı olarak meydana gelen hastalığın etkenleri kan basıncının değişimi ile doğru orantılıdır. Hipertansiyonun risk faktörüne dönüşmesi tedavi sürecinde uygulanacak yöntemlere bağlıdır. Tedavi edilmeyen tansiyon rahatsızlığı kalp, böbrek, damar hastalıkları gibi vücudun temel yapı taşlarına sıçrayabildiği gibi ileri vakalarda ölümle sonuçlanabilmektedir. Hastanın hipertansiyonunu dengeleyeceği gıdalara öncelik tanıması, ani sinirlilik ve ruh hali değişikliklerine karşı önlem alması gerekmektedir. Teşhis sürecinin ardından uygulanan tedavi yöntemleri kan basıncının dengelenmesine imkan tanımakta, hastayı risk faktörlerinden uzaklaştırmaktadır. Kan basıncının 140/90 mmHg değerinin üzerinde olduğu durumlarda hastaya hipertansiyon teşhisi konulmaktadır.

Uzmanlar yüksek tansiyon hastalarının tuz tüketimine dikkat etmesi gerektiğini savunmaktadır. Yemeklerde kullanılan kaya tuzu, sodyum klorür katkısı nedeniyle hipertansiyon riskini tetiklemektedir. Tansiyona iyi gelebilecek en önemli tuz gruplarından biri himalaya tuzdur. Tamamen doğadan elde edilen bu tuzun damar, kalp ve tansiyon hastalarına karşı herhangi bir zararlı etkisi bulunmamaktadır. Tansiyonu dengede tutabilmek için kalp ritmini düzenleyen gıdalara öncelik tanımak gerekmektedir. Himalaya tuz yapısında bulunan bileşenler nedeniyle vücutta yoğun miktarda tuz birikimine engel olmaktadır. Sindirim sistemini hızlandıran bu tuz düzensiz kalp problemlerine karşı tavsiye edilmektedir. Doğal tedavi unsuru haline gelen Sole, tansiyon hastalarının tüketebileceği su ve tuz karışımından oluşan bir bileşendir. Sole’nin kullanılması durumunda vücut gerekli mineral ve su ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Tuz ile sağlık sürecinde başarılı veriler elde edilmesine imkan tanıyan doğal tuz, tansiyon değerlerini koruyarak vücudu dengede tutmakla görevlidir. Sofra tuzunun içinde yer alan kimyasal etmenlerden uzak olan himalaya tuz damar ve kan hücrelerini besleyebilmektedir. İçeriğindeki 84 element ile vücutta doğrudan proteine dönüşen tuzu tansiyon hastaları er yemekten önce iki litrelik suya katarak tüketebilmektedir. Vücudun uzun süreli tuz kaybını destekleyen, değerlerin normal düzeye ulaşmasına yardımcı olan himalaya kristal tuz doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Tansiyon tedavisinde geçen süreyi maksimuma seviyeye ulaştırarak vücudu besleyen bu tuz, vitaminsiz hücrelere de doğrudan etki etmektedir.